Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Końcówki drążków kierowniczych – objawy zużycia

Bezpieczeństwo każdego samochodu jest zależne od kilku różnych podzespołów, takich jak zawieszenie czy układ kierowniczy. Oczywiście, istotny jest także stan hamulców, ogumienia czy amortyzatorów. Wśród nich niestety zdarza się, że nieco niedoceniany bywa właśnie układ kierowniczy. Przyjrzyjmy się zatem funkcjonowaniu takich jego elementów jak drążki i końcówki drążków kierowniczych oraz usterkom, które mogą je spotkać.

Drążki i końcówki drążków – kiedy i jak wymienić?

Drążek kierowniczy odpowiada za przekazanie ruchu przekładni kierowniczej, wywołanego skrętem kierownicy, na zwrotnicę koła. Można zatem powiedzieć, że jego zadaniem jest prowadzenie przednich kół samochodu zgodnie z intencją kierującego. Końcówki drążków kierowniczych zbudowane są z części elastycznych w postaci przegubów kulowych. To właśnie dzięki przegubom kulowym możliwy jest ruch zawieszenia koła, a także skręty zwrotnicy względem przekładni kierowniczej zamontowanej w aucie na stałe.

Większość elementów układu kierowniczego to części eksploatacyjne, które podlegają zużyciu w trakcie normalnego korzystania z auta. Określenie okresu eksploatacji w przypadku końcówek drążków kierowniczych jest trudne, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Wśród najważniejszych można wymienić to, jakiego dotyczą modelu samochodu, producenta części, warunków eksploatacji itp. Niezależnie jednak od czynnika powodującego proces zużycia, warto wiedzieć z jakimi objawami usterek możemy się spotykać i co mogą one oznaczać. Najpopularniejszymi objawami uszkodzenia części układu kierowniczego są wszelkie niecodzienne hałasy i stuki z okolic komory silnika. Bardzo charakterystycznym dla nich jest to, że słyszymy je zarówno podczas jazdy, jak i na postoju samochodu. Często też występują luzy, wibracje czy drżenie kierownicy. W każdym przypadku, gdy zaobserwujemy tego typu symptomy, w pierwszej kolejności sprawdzić należy końcówki drążków kierowniczych. Mimo, że ich wymiana nie należy do bardzo skomplikowanych czynności serwisowych, to jednak nie powinno się jej przeprowadzać samemu. Należy ją zlecić profesjonalnemu warsztatowi ze względu na konieczność ustawienia zbieżności kół na stanowisku pomiarowym do obsługi geometrii zawieszenia. Nie należy zapominać, że nieprawidłowe ustawienie geometrii może stać się przyczyną przedwczesnego zużycia opon i części zawieszenia, oraz w dużym stopniu wpływa negatywnie na bezpieczeństwo. Sama wymiana natomiast polega na podniesieniu samochodu, demontażu koła, a także wykręceniu końcówki drążka ze zwrotnicy koła i z drążka kierowniczego. Po wszystkim, montowana jest nowa końcówka drążka kierowniczego w miejsce starej. Tak przygotowany układ kierowniczy gotowy jest do przeprowadzenia badania geometrii auta i czynności regulacyjnych.

Inne przyczyny powstawania hałasu

Oczywiście hałasy wydobywające się z okolic układu kierowniczego niekoniecznie muszą pochodzić z końcówek drążków kierowniczych. Mogą być spowodowane również takimi czynnikami jak zużyte przeguby krzyżowe kolumny kierowniczej, czy niesprawny drążek kierowniczy. W przypadku tego drugiego, usłyszymy stuki z okolic maglownicy i zaobserwujemy gorszą sprawność układu kierowniczego. Zarówno końcówki, jak i same drążki kierownicze są dostępne na rynku części zamiennych i w przypadku popularnych modeli samochodów raczej nie ma problemów z kupnem tego typu części. Wymiana drążka kierowniczego nie dla każdego samochodu jest tak samo skomplikowana. Stopień trudności wymiany drążka zależy w dużej mierze od jego lokalizacji w aucie. Czasem dla dokonania demontażu wystarczy użyć wyłącznie podnośnika, a w innych przypadkach wymagane jest wykonanie dodatkowych czynności. Usługa ta jest już droższa, i zazwyczaj kosztuje w granicach kilkuset złotych.

Przywracanie układu do optymalnej sprawności

Również po wymianie drążków niezbędne jest ustawienie geometrii kół. Warto zadbać, aby odbyło się to badanie w renomowanym warsztacie bądź w stacji kontroli pojazdów dysponujących możliwie precyzyjnymi urządzeniami, takimi jak np. maszyny firmy Hunter. Jest to zatem dobra okazja, aby obok wymiany części układu kierowniczego zlecić także kontrolę stanu pozostałych podzespołów, bowiem zazwyczaj mają one zbliżoną trwałość. Jeśli więc jedna część się zepsuje, jest to sygnał dla nas, że bardzo możliwe, iż w niedługim czasie da o sobie znać kolejna część. Podczas tych badań warto także zwrócić uwagę na stan gumowych osłon drążków kierowniczych i w razie potrzeby dokonać wymiany na nowe.

Tags:

About Author