Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Jak działa stabilizator w samochodzie?

Stabilizator i łączniki stabilizatora są elementami zawieszenia odpowiedzialnymi za stabilizację samochodu podczas pokonywania zakrętów. Wielu kierowców nie zaprząta sobie głowy stabilizatorem, dopóki pojazd prowadzi się bez zarzutu. Co dzieje się w sytuacji, gdy gumowe elementy łączące stabilizatora się wybiją? Za co tak naprawdę odpowiada stabilizator oraz ile kosztuje jego naprawa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czym jest stabilizator?

Klasyczny stabilizator jest metalowym prętem, który jest zamontowany na tulejach do nadwozia samochodu. Końcówki stabilizatora są połączone z wahaczem za pomocą łączników stabilizatora. Stabilizator jest elementem, który pracuje poprzez skręcanie, które zmienia sztywność kątową zawieszenia podczas jazdy po łuku. Stabilizator dba o to, by wszystkie koła dotykały ziemi w tym samym momencie, dzięki czemu nasze auto zachowuje się przewidywalnie podczas skręcania. Poprawnie działający stabilizator wpływa na precyzję kierowania, jak również na przyczepność pojazdu. Dzięki tym działaniom, stabilizator odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo podróży.

Jak działa stabilizator?

Pokonywanie zakrętu samochodem zawsze wytwarza siłę odśrodkową. Jako pasażerowie odczuwamy tą siłę jako coś, co chce nas wyrzucić z samochodu podczas pokonywania zakrętów. Jadąc w prawo, odczuwamy siłę która przemieszcza nas w lewo. To samo dzieje się z całym nadwoziem pojazdu jak i z zawieszeniem. Pokonywanie zakrętu powoduje powstanie siły, która przechyla samochód w kierunku przeciwnym do skrętu. Oznacza to, że siła ta kumuluje się w miejscu kontaktu samochodu z podłożem, czyli na zawieszeniu danego koła. Pokonując łuk w prawo, pojazd przechyli się w lewo, powodując ugięcie sprężyny i amortyzatora lewego przedniego koła. W tym samym momencie, środek masy pojazdu jest przemieszczany w lewą stronę, co oznacza że amortyzator i sprężyna z prawej strony pojazdu się rozkurczają. Aby uniknąć sytuacji, w której pojazd przechyla się tak mocno, że jedno z kół nie dotyka ziemi, wymyślono użycie stabilizatorów. Stabilizator, w momencie wychyłu zawieszenia jest poddawany sile skręcającej, którą przenosi z koła zewnętrznego na koło wewnętrzne. Przeciwdziała on przechyłowi poprzecznemu pojazdu. Dzięki temu działaniu, siła odśrodkowa jest przenoszona na obydwa koła przednie, co pozwala na stabilne pokonywanie łuków.

Wpływ stabilizatora na bezpieczeństwo

Stabilizator dba o to, by wszystkie koła miały optymalną przyczepność. Dzięki temu, pojazd posłusznie jedzie tam, gdzie chcemy. Poprawnie działający stabilizator daje nam przyczepność i precyzję prowadzenia, co wpływa bezpośrednio na nasz komfort jak i nasze bezpieczeństwo. Co się stanie, gdy łączniki stabilizatora się wyrobią? Nasze auto może zachowywać się przewidywalnie do pewnego stopnia, po czym nasze auto może doznać nagłej utraty stabilności. Utrata kontroli nad pojazdem w środku zakrętu nigdy nie wróży niczym dobrym, dlatego warto sprawdzić stan swoich stabilizatorów na stacji diagnostycznej. Występowanie luzów w łącznikach stabilizatorów może spowodować utratę geometrii przez pojazd, co może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się elementów zawieszenia.

Tags:

About Author