Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Jak często wymieniać olej w silniku?

Właściciele czterech kółek mają świadomość, że sercem samochodu jest silnik. Jest to element samochodu, któremu poświęcamy zdecydowanie najwięcej uwagi oraz staramy się, aby jego stan techniczny został jak najdłużej na jak najwyższym poziomie. W tracie pracy silnika zachodzi tarcie pomiędzy jego elementami składowymi. W celu zapobiegnięcia tarciu, a także zużywaniu części, do silnika doprowadzony zostaje olej silnikowy. Dzięki temu płynowi eksploatacyjnemu układ smarowania może sprawnie funkcjonować, co wpływa na prawidłowe działanie całego silnika. Praktycznie każdy kierowca potrafi zmierzyć poziom oleju w swoim samochodzie. Problem pojawia się w przypadku gdy należy wymienić płyn. Dodatkowo nie każdy wie jak często należy to robić. A więc jak często powinniśmy wymieniać olej silnikowy? 

Elementy składowe układu smarowania?

Tak zwane mokre misy oleju zamontowane są praktycznie w każdym samochodzie klasy średniej. Samochody z “wyższej półki” np. samochody sportowe najczęściej posiadają suchą miskę oleju. W przypadku zwykłych samochodów pompa tłocząca transportuje płyn eksploatacyjny do głównego kanału olejowego (magistrali olejowej), po czym za pomocą ciśnienia rozchodzi się do łożysk wału korbowego, rozrządu oraz innych połączonych ze sobą części. W międzyczasie przedostaje się przez filtr oleju, zawory przelewowe, a także chłodnicę oleju.

Z reguły w przypadku zwykłych silników mamy do czynienia z pojemnością około od 3 do 7 litrów oleju. Głównym zadaniem oleju silnikowego jest zminimalizowanie tarcia pomiędzy pracującymi ruchomymi elementami silnikai. Dodatkowo wpływa na zmniejszenie oporów pracy silnika. To wszystko sprawia, że częstość wymiany oleju jest ogromnie ważna. Ma głównie wpływ na trwałość jednostki napędowej, poziom jej awaryjności, zużycie paliwa i trwałość osprzętu.

Jak często powinno się wymieniać olej silnikowy?

Okres co jaki powinien być wymieniany olej silnikowy jest mniej więcej odgórnie ustalony. Co prawda wartość kilometrów szacuje się w różnych przedziałach jednak umowny dystans po którego przejechaniu należy wymienić olej silnikowy to maksymalnie 30 tysięcy kilometrów. Mimo wszystko nie ma na to stałej reguły. Są bowiem posiadacze czterech kółek, którzy nigdy nie wymieniają płynu, jak również tacy, którzy robią to co dwa tysiące kilometrów. Wiemy, że maksimum do wymiany oleju to 30 tysięcy, jednak najlepiej jest wymieniać płyn co 10 lub 15 tysięcy kilometrów. Po tylu przejechanych kilometrach często filtr oleju najzwyczajniej nie zatrzymuje już zanieczyszczeń, natomiast sam olej traci właściwości smarujące. W przypadku gdy nasz samochód nie pokonuje w ciągu roku nawet tysiąca kilometrów powinniśmy przystąpić do wymiany średnio raz do roku. 

Jaki olej kupić oraz w jaki sposób go wymienić?

Kupując olej najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest jego rodzaj oraz klasa lepkości. Każdy samochód posiada specyfikację według, której powinniśmy dobierać olej do naszego samochodu. Każdy producent bowiem jasno określa jaki rodzaj oleju powinniśmy wybrać dla konkretnego pojazdu. Wymiana oleju raczej nie powinna być dla nikogo trudna. Warunek jest jednak, iż aby dokonać samodzielnej wymiany musimy posiadać odpowiednie oprzyrządowanie oraz sprzęt. Jeśli ktoś ma jakieś problemy z wymianą lub najzwyczajniej nie jest do końca pewny jak to zrobić powinien udać się do fachowca, ponieważ możemy narobić szkody i wygenerować niepotrzebne koszty. Przeszkodami dla samodzielnej wymiany może być na przykład utrudniony dostęp do filtra.Jeśli chodzi o kwestie pozbycia się zużytego oleju to należy oddać go do zakładu utylizacyjnego.
Troszcząc się o nasz samochód musimy przede wszystkim zwracać szczególną uwagę na stan techniczny silnika. Systematyczna wymiana oleju silnikowego sprawia, że użytkowanie naszego pojazdu jest w pełni bezpieczne. Każdy pracownik powinien w miarę możliwości regularnie sprawdzać stan pojazdu u fachowca jakim jest mechanik, aby zachować samochód w jak najlepszym stanie technicznym i cieszyć się nim przez długie lata, nie ponosząc niepotrzebnych kosztów.

Tags:

About Author