Wprowadzenie i upowszechnienie systemu ABS w samochodach poniekąd przyczyniło się do zrewolucjonizowania jazdy samochodem i zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Jak działa system ABS w sytuacji awaryjnej na drodze? Jakie są zalety posiadania systemu ABS w swoim samochodzie? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące systemu ABS w samochodach, jego wpływu na drogę hamowania samochodu, oddziaływanie na opony oraz wiele innych aspektów.
System ABS w aucie
ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu hamulców, to jeden z kluczowych elementów wspomagających bezpieczeństwo jazdy w samochodzie. Zadaniem systemu ABS jest zapobieganie zablokowaniu kół podczas hamowania. Zabieg ten pozwala na utrzymanie kontroli nad pojazdem i skrócenie jego drogi hamowania. Z perspektywy kierowcy samochodu włączenie się systemu ABS objawia się drganiami pedału hamulca. Jednak tak naprawdę praca układu jest o wiele bardziej złożona, niż może się wydawać. Jak działa ABS w samochodzie?
Działanie systemu ABS
ABS (z angielskiego Anti-lock Braking System) to system, który pozwala na utrzymanie kontroli nad pojazdem podczas hamowania. Jego działanie odbywa się poprzez kontrolowanie prędkości obrotowej każdego z kół samochodu indywidualnie, a w przypadku zauważenia blokowania siłą hamowania jednego z kół, system ABS automatycznie redukuje siłę hamowania na tym kole, aby zapobiec utracie przyczepności (wpadnięciu w poślizg) i umożliwić przeprowadzenie skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego hamowania. Dzięki temu kierowca poruszający się nawet po śliskiej nawierzchni, może dokonać w pełni bezpiecznego manewru hamowania.
Zalety systemu ABS
Do zalet stosowania systemu ABS w samochodzie można zaliczyć:
- Zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania.
- Zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza na śliskiej i mokrej nawierzchni.
- Skuteczne hamowanie nawet przy dużych prędkościach.
- Szybsze reagowanie w sytuacjach awaryjnych.
- Lepsze unikanie sytuacji kryzysowych na drodze.
- Poprawa stabilności i przyczepność pojazdu podczas hamowania.
- Zwiększenie skuteczności hamowania w połączeniu z innymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak układ kontroli trakcji (TCS) czy system stabilizacji toru jazdy (ESP).
System ABS a droga hamowania samochodu
W przypadku hamowania samochodem, który nie posiada systemu ABS, to korektor siły hamowania odpowiada za rozkład sił na poszczególne osie. Jeśli w momencie hamowania, jedno z kół straci przyczepność i dojdzie do jego zablokowania, samochód straci swoją stabilność, wydłuży się droga hamowania, a w najgorszym wypadku samochód, którym jedziemy, wpadnie w poślizg. Nawet jeśli wyjdziemy cało z poślizgu, zawieszenie samochodu może mocno ucierpieć podczas takiego incydentu i wymagana będzie wizyta w warsztacie samochodowym w celu sprawdzenia geometrii samochodu.
Droga hamowania samochodu wyposażonego w system ABS, który aktywnie zadziała podczas nagłego manewru hamowania, jest o wiele krótsza, niż w modelach samochodów bez ABS oraz o wiele bezpieczniejsza – zarówno dla kierowcy, jak i samochodu.
System ABS a opony do samochodu
Czy system ABS ma wpływ na zużycie opon do samochodu? To przede wszystkim zależy od sposobu jazdy kierowcy, a nie samego systemu. W przypadku agresywnej jazdy kierowcy i nagłych hamowań, system ABS będzie aktywowany częściej, co w dłuższym czasie może prowadzić do większego zużycia opon do samochodu. Spokojna jazda i delikatne wytracanie prędkości zapobiega aktywowaniu systemu, co przekłada się również na mniejsze zużycie opon.
Tags: