Niemal każdy początkujący, ale czasami również doświadczony kierowca zastanawiał się nad tym, co oznaczają niektóre oznaczenia na oponach samochodowych. Ich prawidłowe odczytanie z pewnością może pomóc w doborze możliwie najlepszych opon do naszego pojazdu. Jak zatem czytać oznaczenia na oponie? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie związane z tym wątpliwości. Podpowiadamy jak odczytać rozmiar opony oraz datę jej produkcji. Odpowiemy na pytanie, czym jest indeks nośności i prędkości oraz jak czytać jego oznaczenia.
Podstawowe informacje dotyczące oznaczeń na oponach samochodowych
Wiedza posiadana przez kierowcę na temat konkretnych oznaczeń na oponach może mieć kluczowy wpływ przy ich prawidłowym wyborze. W ten sposób będziemy mogli poznać nie tylko producenta, ale także oznaczenie roku produkcji, a nawet to, z jaką maksymalną prędkością będziemy mogli na nich jeździć. W ten sposób dobierzemy możliwie najlepsze dla siebie rozwiązania. Wybór opon to jednak jedno, warto również pamiętać, że po ich zainstalowaniu należy poddać pojazd badaniu zbieżności kół, które to pozwoli na bezpieczną i w pełni komfortową jazdę.
Wracając jednak do oznaczeń na oponach samochodowych, to te najczęściej występujące, z którymi możemy mieć problem z rozczytaniem, to jak już wcześniej wspomnieliśmy to:
- rozmiar opony
- data produkcji opony
- indeks prędkości
- indeks nośności.
Warto również zwrócić uwagę na to, że po 1 czerwca 2012 roku każda wyprodukowana opona musi posiadać etykietę informującą o podstawowych osiągach danego modelu opony. Na takiej etykiecie powinny znaleźć się dokładne 3 najważniejsze parametry dotyczące
- oporu toczenia
- przyczepności do mokrej nawierzchni
- poziomu hałasu zewnętrznego.
Najpopularniejsze oznaczenia na oponach samochodowych
Aby łatwiej było nam dobrać opony samochodowe, musimy znać ich podstawowe oznaczenia. Dziś posłużymy się standardowym przykładem opony w segmencie aut miejskich, czyli typowym rozmiarem modelem 195/65R15 91V. Poznajmy zatem je wszystkie
Oznaczenia dotyczące rozmiaru opony
Znajdziesz je na boku każdej opony. Co dokładnie oznaczają?
- 195 – szerokość opony wyrażona w milimetrach;
- 65 – stosunek wysokości boku opony do jej szerokości, wyrażony w procentach. Chcąc obliczyć wysokość takiej opony, musimy wyciągnąć 65% ze 195, czyli wysokość tej opony to 127 mm.
- R – konstrukcja radialna, typ budowy opony.
- 15 – średnica osadzenia, będąca jednocześnie średnicą obręczy, wyrażona w calach.
- 91 – oznacza maksymalne obciążenie, tym przypadku 615 kg na oponę
.Oznaczenia dotyczące indeksu prędkości
Indeks prędkości to oznaczenie, które informuje kierowcę o maksymalnej prędkości, z jaką może poruszać się pojazd na danej oponie. Oznaczenie to znajduje się z boku opony, na końcu oznaczenia związanego z rozmiarem. Najczęściej spotykanymi indeksami prędkości są oznaczenia:
- Q do 160 km/h
- R do 170 km/h
- S do 180 km/h
- T do 190 km/h
- H do 210 km/h
- V do 240 km/h
- W do 270 km/h
- Y do 300 km/h.
Oznaczenia dotyczące indeksu nośności
Indeks nośności jest bardzo ważnym oznaczeniem, bowiem sugeruje nam, jakie może być maksymalne obciążenie na jedną oponę przy jeździe z maksymalną dopuszczalną prędkością. Należy przy tym pamiętać, że niedopuszczalnym jest fakt korzystania z opon o niższym indeksie, niż zalecany w danym modelu pojazdu.
W naszym przykładzie oznaczeń mamy indeks nośności 91, który oznacza, że taka opona może być poddana maksymalnemu obciążeniu 615 kg.
Oznaczenia na oponach samochodowych — podsumowanie
Dobrze dobrane opony to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dlatego przy wyborze odpowiednich modeli warto zwrócić uwagę na wszystkie znajdujące się na ich powierzchni oznaczenia opon i wiedzieć co oznaczają . Tych niestety jest więcej, niż przedstawiliśmy w dzisiejszym wpisie, jednak staraliśmy się zwrócić uwagę na te podstawowe i najważniejsze.
Tags: