Diagnostyka samochodowa to wykrycie usterek w aucie lub potwierdzenie ich braku i określenie na tej podstawie stanu technicznego pojazdu. Stan pojazdu oraz jego podzespołów i części sprawdza się podczas okresowego badnia, ale też gdy wystąpią niepokojące objawy. Badanie diagnostyczne odbywa się za pomocą specjalnej aparatury techniczno-pomiarowej bez lub z częściowym demontażem pojazdu.
Zakres diagnostyki samochodowej
Proces diagnostyki samochodowej obejmuje kilka podstawowych etapów. Badaniu zostają poddane poszczególne podzespoły pojazdu. Kontroli na stanowisku diagnostycznym mogą podlegać między innymi:
- Silnik pojazdu – zostaje poddany analizie pod względem poziomu emisji spalin i ich wyglądu ogólnego. Również zostają sprawdzone poszczególne układy silnika: smarowania, chłodzenia, zasilania lub układ zapłonowy.
- Układ napędowy – sprawdzane jest sprzęgło (czy się nie ślizga, nie rozłącza, nie szarpie i nie hałasuje), skrzynia biegów i most napędowy (czy nie ma wycieków olejowych) oraz przeguby i półosie napędowe.
- Układ hamulcowy – w trakcie badania dokonuje się precyzyjnego pomiaru siły hamowania, a także określa się długość drogi hamowania. Sprawdzeniu zostają poddane pompy i bębny hamulcowe, stan płynu hamulcowego oraz szczelność układu hydraulicznego.
- Układ jezdny – dokładnym oględzinom podlega zawieszenie pojazdu, czyli amortyzatory, elementy gumowe, resory i drążek stabilizatora. Diagnosta musi określić, czy w zawieszeniu nie ma stuków oraz czy nadwozie się nie przechyla. Sprawdzany jest także układ kierowniczy – czy w układzie nie ma luzów i czy wspomaganie działa prawidłowo. Dokonuje się także sprawdzenie kół pojazdu, czyli zużycia bieżnika i opon, a także ciśnienie w ogumieniu.
- Nadwozie – diagnostyka nadwozia obejmuje sprawdzenie powłoki lakierniczej, uszkodzeń elementów mechanicznych oraz ocenę korozji. Kontroluje się ponad to ustawienie świateł i stan kloszy reflektorów.
Diagnostyka komputerowa
Samochodowa diagnostyka komputerowa pozwala na sprawdzenie, w jakiej kondycji aktualnie znajduje się samochód (a zwłaszcza podzespoły wyposażone w odpowiednie czujniki podłączone do komputera pokładowego). Po podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego (zwanego również testerem diagnostycznym) do komputera sterującego samochodem dowiemy się, czy parametry auta odbiegają od pożądanych, czy i gdzie dokładnie występują usterki oraz jakie są ich przyczyny. Daje to możliwość szybkiego i sprawnego ich usunięcia.
Diagnostyka komputerowa auta pozwala na zlokalizowanie większości usterek, przez co jest wyjątkowo przydatną usługą zwłaszcza, gdy kupuje się auto używane. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest bezinwazyjność. Nie trzeba rozbierać samochodu, aby sprawdzić, co nie działa prawidłowo. Komputer dokonuje porównania wartości parametrów odczytanych w pojeździe z tymi, określonymi przez producenta. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu możliwe jest zdiagnozowanie stanu wszystkich układów w aucie. Jeśli parametry któregoś z podzespołów są rozbieżne od optymalnych, komputer samochodowy zapisze to w postaci błędu i oznaczy odpowiednim kodem. Podłączenie komputera diagnostycznego do komputera pokładowego pozwala na jednoznaczne określenie problemu.
Mimo, iż w tego typu diagnostyce zdarzają się pomyłki, to niezawodność komputerów pokładowych rośnie coraz bardziej i współcześnie niezależnie od marki auta można z dużą łatwością ustalić najważniejsze parametry usterek, a przez to znacznie ułatwić pracę mechaników.
Jeśli w aucie zapalają się kontrolki ostrzegawcze, pojawiają się inne problemy, powinniśmy wybrać się do wyspecjalizowanego serwisu samochodowego i przeprowadzić diagnostykę komputerową. Wczesne wykrycie usterek może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.
Tags: