Driftowanie, czyli jazda bokiem podczas wejścia w poślizg kontrolowany, to bardzo emocjonujący i widowiskowy sport, który zyskał również wielu amatorów, wykonujących driftowanie swoimi codziennymi samochodami czy to na różnych parkingach czy na śniegu. Czy driftowanie samochodem nieprzystosowanym do tego jest w pełni bezpieczne dla zawieszenia samochodu? Wyjaśniamy.
Driftowanie a zawieszenie auta
Na samym początku musimy zaznaczyć, że w Polsce driftowanie w przestrzeni publicznej jest zakazane prawnie i może się odbywać jedynie na specjalnie przeznaczonych do tego torach do poślizgów kontrolowanych. Jednak pierwsze opady śniegu bardzo często gromadzą amatorów driftu, czyli wywoływania poślizgu samochodu, na różnych parkingach i innych płaskich miejscach z dużą ilością przestrzeni. Zarówno driftowanie na śniegu, jak i na parkingu jest niebezpieczne i przeprowadzone nieumiejętnie może zakończyć się w najgorszym razie wypadkiem i poważnym uszkodzeniem samochodu. W najlepszym ucierpi zawieszenie samochodu, którego naprawa może być bardzo kosztowna. Jak driftowanie wpływa na zawieszenie samochodu, który nie jest specjalnie przystosowany do takich zabaw?
[Sprawdź też: Geometria kół 3D Poznań]
Konsekwencje driftowania
Driftowanie może mieć negatywny wpływ na zawieszenie naszego samochodu, szczególnie jeśli nie jest on dostosowany do wykonywania poślizgów kontrolowanych. Podczas driftowania samochód jest narażony na obciążenia, ponieważ jest przechylany na boki i narażony na niekontrolowane skręty. Może to prowadzić do uszkodzenia elementów zawieszenia, takich jak amortyzatory czy wahacze. Niedoświadczeni kierowcy, podczas driftowania często zrywają linki od hamulca ręcznego. Jeśli wykonujemy driftowanie na śniegu, musimy mieć na uwadzę wszelkie nierówności terenu, które mogą być przykryte śniegiem. Wjazd w dziurę może skończyć się poważną awarią zawieszenia. Driftowanie na parkingu, który nie jest ośnieżony, wywołuje większe obciążenia i powoduje nie tylko problemy z podwoziem, ale również z oponami, które często są przepalane i niszczone.
Gdzie najlepiej driftować?
Tak jak pisaliśmy wyżej, driftowanie na parkingu, ulicy i innych przestrzeniach publicznych jest w polsce zabronione i może grozić, poza uszkodzeniem swojego samochodu, mandatem karnym za stwarzanie zagrożenia w ruchu. Możemy go dostać nie tylko na publicznych ulicach, ale również na terenie prywatnym. Czyli driftowanie na parkingu należącym do sklepu również jest wykroczeniem podlegającym mandatowi karnemu. Wysokość mandatu jest zależna w wacha się z przedziale 200 – 500 zł. Dodatkowo, jeśli policjant stwierdzi radykalne naruszenie przepisów podczas wykonywania driftowania, może zabrać nam prawo jazdy. Amatorzy zabawy samochodami ukojenie znajdą na specjalnych torach przeznaczonych do poślizgów kontrolowanych, gdzie drifty wykonywane są przystosowanymi do tego samochodami w pełni bezpiecznych warunkach bez odbierania radości z zabawy.
Tags: