Zima to jeden z trudniejszych okresów dla naszego samochodu. Szkodliwe działanie mrozu, dużej wilgoci oraz soli to tylko niektóre czynniki, które w okresie zimowym wpływają niekorzystnie na stan samochodu i jego wszystkich części. Jak pomóc przetrwać zimę i przygotować samochód na ciężkie warunki? Przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto sprawdzić lub wymienić jeszcze przed zimą, żeby cieszyć się w pełni sprawnym i bezpiecznym samochodem.
Wymiana opon
Wymiana opon letnich na zimowe to zdecydowanie obowiązek, bez którego lepiej nie pokazywać się na drogach w zimę. Przede wszystkim, wymianie podlegają wszystkie cztery opony samochodu. Mimo różnych przekonań i rad, że wystarczy wymienić tylko przednie, jest to nieprawda. Największe bezpieczeństwo gwarantują cztery w pełni sprawne opony, z bieżnikiem minimum 4mm.
Warto również pamiętać o tym, że mieszkanka, z jakiej wykonane są opony zimowe, ulega twardnieniu i po kilku latach może być już pozbawiona swoich właściwości. Dlatego warto wymieniać zimowe opony na nowe po maksymalnie około 5 latach.
Odpowiednie płyny
Przed nadejściem zimy warto wymienić płyny w samochodzie. Czy jest to konieczne? Chcąc utrzymać samochód w dobrym stanie tak. Właściwości płynu chłodniczego pozwalają mu na pracę nawet w najchłodniejszych warunkach, jednak wraz z upływem czasu, płyn traci też swoje właściwości, a jego próg zamarzania staje się coraz wyższy. Zamarznięty płyn chłodniczy to pierwszy krok do poważnej usterki silnika.
Kolejnym płynem, który warto skontrolować przed nadejściem zimy, jest płyn hamulcowy. Wszelkie nieszczelności powodują dostanie się wody do układu hamulcowego. Zimą, obecność wody znacznie obniża temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, przez co skuteczność hamowania jest nieco mniejsza.
Płyn do spryskiwaczy w okresie zimowym powinien być wymieniony na specjalną mieszankę dostosowaną do warunków panujących wokół. Zimowy płyn do spryskiwaczy ma niższą temperaturę zamarzania i idealnie nadaje się do usunięcia błota pośniegowego i innych zimowych zanieczyszczeń z szyby.
Geometria kół
Niepoprawnie ustawiona geometria kół może przyczynić się do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na zimowych drogach. Nawykiem każdego kierowcy dbającego o swój samochód powinna być kontrola zawieszenia wykonywana przynajmniej raz do roku.
Śnieg na drogach często przykrywa dziury, które bardzo szybko uszkadzają dobrze ustawioną zbieżność kół. Jazda ze źle ustawionymi kołami to możliwość bardzo szybkiego wejścia w poślizg, z którego o wiele ciężej wyjść, niż w przypadku samochodów o dobrze ustawionej geometrii kół.
Akcesoria zimowe
Przygotowując samochód na zimę, nie można zapomnieć o akcesoriach, które pomogą nam w użytkowaniu samochodu w zimę. Skrobaczka do szyb wraz ze zmiotką jest podstawą, szczególnie jeśli nie przechowujemy samochodu w garażu. Przy mocnych mrozach pomocny jest również odmrażacz do szyb.
Kable rozruchowe powinny być w samochodzie przez cały rok, jednak to w okresie zimowym mogą być bardziej potrzebne, kiedy silnik będzie miał problemy z odpaleniem, a my będziemy musieli posłużyć się pomocą silnika innego samochodu.
Łańcuchy na opony nie przydadzą się na płaskich drogach, jednak jeśli wybieramy się w góry zimą, są one bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu, które mogą być pomocne w dostaniu się w różne miejsca położone wyżej.
Kolejnym ważnym akcesorium jest odmrażacz do zamków. Jednak tu warto pamiętać, że nie trzymamy go w samochodzie! Warto buteleczkę odmrażacza nosić w kieszeni kurtki, bo jego zadaniem jest pomoc w dostaniu się do samochodu, szczególnie starszych modeli, otwieranych kluczykiem.
Tags: