Rozmiar kół samochodowych jest ściśle określony przez producenta danego modelu i jest ściśle powiązany z systemami bezpieczeństwa naszego auta. Ze źle dobranymi kołami samochodu ABS, układ hamulcowy lub kontrola trakcji zaczynają działać niepoprawnie, narażając nas na większe niebezpieczeństwo podczas użytkowania samochodu. Czy zmiana kół samochodu na większe jest możliwa i jak wpływa na podwozie samochodu? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który przedstawia wady oraz zalety takiego rozwiązania.
Zmiana rozmiaru kół samochodowych
Producenci praktycznie każdego modelu samochodu dopuszczają zmianę średnicy zewnętrznej opon do auta, o ile zmiana ta nie przekroczy 2% aktualnej wartości średnicy. Wtedy mamy pewność, że wykonana zmiana nie wpłynie w żaden sposób na systemy bezpieczeństwa zamontowane w samochodzie. Stosowanie homologowanych rozmiarów kół samochodowych to również gwarancja zachowania parametrów trakcyjnych samochodu.
Decydując się na zmianę rozmiaru kół samochodowych, najlepszą opcją jest zmiana rozmiaru felgi na większy wraz z zastosowaniem niskoprofilowej opony. Wtedy zachowujemy fabrycznie wskazaną wartość średnicy dla danego modelu samochodu, nie powodując nadmiernych obciążeń w podwoziu samochodu oraz nie narażając na wystąpienie niepoprawności w działaniu układów bezpieczeństwa.
Większe koła samochodowe – wady i zalety
Jeśli decydujemy się na powiększenie kół samochodowych bez zastosowania wyżej wymienionej reguły, powinniśmy liczyć się z szeregiem konsekwencji, jakie stoją za taką decyzją. Jakie są wady i zalety takiej zmiany?
Do zalet montowania większych kół samochodowych do Twojego modelu można zaliczyć:
- zwiększenie przyczepności samochodu. Poprzez zmianę rozmiaru koła, większa powierzchnia ma styk z asfaltem, co zwiększa przyczepność i jednocześnie wpływa na skrócenie drogi hamowania samochodu.
- Lepsza trakcja w zakrętach, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy.
Wady, jakie można wymienić dla zwiększenia rozmiaru kół samochodowych to:
- Zwiększone spalanie. Zastosowanie szerokich opon stwarza większe opory toczenia, co wpływa na wzrost spalania paliwa oraz zmniejszenia przyspieszenia, które posiada samochód.
- Zmiana komfortu jazdy. Zwiększenie rozmiaru kół samochodowych wpływa na zmianę środka ciężkości samochodu, przez co jazda takim autem może wymagać od kierowcy dostosowania się do nowych warunków i konieczności ponownego wyczucia na pozór dobrze znanego samochodu.
- Brak komfortu akustycznego podczas jazdy. Szersza opona poprzez większą powierzchnię styku z podłożem generuje głośniejszy hałas toczenia.
- Konieczność dostosowania ustawień oraz podwozia samochodu. Zwiększenie rozmiaru kół w samochodzie, bez zachowania 2% możliwego ustępstwa, jakie dopuszcza producent, ma wpływ na prędkościomierz, który po zmianie wymaga przeprogramowania komputera pojazdu. Dodatkowo ze zmienionymi kołami, podwozie samochodu kładzie zupełnie inny nacisk, który wymaga korekty i dostosowania geometrii samochodu do nowych realiów.
Wybierając powiększenie kół samochodowych, warto zachować ustawową 2% normę i zwiększyć felgę przy jednoczesnym zmniejszeniu profilu opony do auta. Jest to zabieg w pełni dopuszczalny, bezpieczny i zapewniający ciągłość gwarancji bezawaryjnego przebiegu danego samochodu. Niemniej każda ingerencja w podwozie samochodu powinna być przeprowadzana przez doświadczonych mechaników w warsztacie samochodowym, którzy przy okazji zatroszczą się o sprawdzenie geometrii samochodu.
Tags: