Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Wymiana opon na zimowe — o czym trzeba wiedzieć?

Wymiana opon to z pozoru bardzo prosta czynność, którą wielu kierowców próbuje wykonać samodzielnie. Jak jednak wiadomo: pozory lubią mylić, dlatego ostatecznie i tak najczęściej całe przedsięwzięcie kończy się wizytą u wulkanizatora. A dobrze zmontowane i wyważone  koła w samochodzie w dużym stopniu decydują o naszym bezpieczeństwie w trasie. Jest to szczególnie ważne, teraz kiedy mamy do czynienia z pierwszymi opadami śniegu, czy marznącej mżawki. Dlaczego wymiana opon na zimowe jest tak istotna? Czy poza samą zmianą ogumienia należy wykonać dodatkowe czynności, np. związane z geometrią kół w samochodzie? O tym przeczytasz w naszym poradniku. Serdecznie zapraszamy!

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Jesień w tym roku okazała się dość zimowa. Już w listopadzie spadł pierwszy śnieg, który w przypadku poruszania się samochodów na oponach letnich może stanowić ogromne zagrożenie zarówno dla samego prowadzącego pojazd, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy zmiana opon na zimowe jest zatem konieczna? 

Umownie przyjęło się, że opony letnie na zimowe, należy zmienić wówczas, gdy temperatura na dworze spadnie do 7 stopni Celsjusza, a w nocy utrzymuje się na poziomie minusowym. Faktem jednak jest, że opony letnie w takich warunkach pogodowych całkowicie tracą swoje właściwości, a dodatkowo kierowcy bardzo często decydują się na zmianę opon na zimowe, dopiero w czasie, w którym spadnie pierwszy śnieg. A to błąd, bo wówczas czas oczekiwania na wizytę u wulkanizatora jest znacznie wydłużony. Warto zatem odpowiednio wcześniej umówić wizytę, po to, aby przy pierwszych śniegach, czy marznących opadach deszczu nie być zaskoczonym nagłą zmianą pogody. 

Co odróżnia opony zimowe od letnich?

Opona zimowa w odróżnieniu od letniej posiada inny rodzaj i wzór bieżnika, ale co najważniejsze, wykonana jest z zupełnie innej mieszanki gumy — właściwościami dostosowanej do niskich temperatur. Cechą charakterystyczną dla opon zimowych jest znacznie większa elastyczność względem modeli letnich i znacznie lepsza przyczepność do drogi, na której leży śnieg, lub jest po prostu mokra. 

Czy po zmianie opon na zimowe trzeba wyważyć koła i ustawić zbieżność?

Zmiana opon na zimowe to jedno, jednak aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, takie koła po każdorazowej sezonowej zmianie należy poddać wyważaniu. Wyważenie kół po zmianie opon pozwoli wyeliminować wszelkie wibracje w trakcie jazdy, a zatem zwiększyć komfort i wygodę podróży. Ponadto dobrze wyważone koła mają na celu zapobieganie zbyt szybkiego zużywania się samych opon, a także elementów zawieszenia czy układu kierowniczego. Przy wymianie kół profesjonalny wulkanizator jest w stanie samodzielnie dostrzec ich nieprawidłowe zużycie. Powodem takich nieprawidłowości może być również złe ustawienie zbieżności kół. Jej poprawne ustawienie zdecydowanie wydłuży żywotność opon oraz poprawi sam komfort jazdy.

Tags:

About Author