Posted by geometria.pl Badanie zbieżności

Wyważanie kół z testem drogowym – czy warto?

Wyważanie kół z testem drogowym - czy warto?

Sezonowa wymiana kół powinna zawsze być poprzedzona wyważaniem kół. Jaki jest cel wyważania oraz kiedy należy je robić? Czym jest wyważanie kół z testem drogowym? Kiedy zalecane jest, wykonywanie wyważania kół?

Cel wyważania kół

Wyważanie koła ma za zadanie zachować komfort podróżowania oraz podwyższyć stopień bezpieczeństwa pojazdu. Wyważenie kół obniża zużycie elementów zawieszenia, poprzez eliminowanie nadmiernych wibracji. Wyważenie koła ma za zadanie wyrównać masę koła w każdym jego punkcie tak, aby podczas obrotu wokół osi pojazdu nie występowało bicie. Wyważanie ma na celu wyeliminowanie występowania miejsc o większej lub mniejszej masie w kole. 

Kiedy należy wyważyć koła

Koła należy wyważyć, gdy: 

  • wymieniamy opony z letnich na zimowe,
  • zdejmujemy oponę z felgi,
  • wymieniamy cały komplet kół z letnich na zimowe,
  • wjechaliśmy w krawężnik lub dużą dziurę,
  • przejechaliśmy na komplecie opon ponad 5000 km,
  • jeździliśmy w trudnych warunkach (np. zimą).

Jak poznać niewyważone koła?

Brak wyważenia kół jest dość łatwe w diagnozie. Podstawowym objawem braku wyważenia kół jest drganie nadwozia podczas jazdy i zarzucanie tyłu pojazdu podczas pokonywania zakrętów. Taki objaw sugeruje, że opony na tylnej osi pojazdu nie są wyważone.

Drganie i wibracje odczuwalne na kierownicy pojazdu także są objawem braku wyważenia kół. Wibracje na kierownicy to oznaka wadliwego wyważenia kół na przedniej osi. Potrafią się one pojawiać albo podczas bardzo niskich prędkości, albo podczas szybkiej jazdy.

Jednym z objawów braku wyważenia kół jest także nierównomiernie zużyty bieżnik, któremu towarzyszy szum opon. Nierównomiernie zużyty bieżnik może być pochodną błędnej geometrii zawieszenia, ale częściej jest on objawem braku wyważenia koła. 

Wyważanie koła z testem drogowym

Wyważanie koła z testem drogowym oznacza, że wyważarka posiada specjalny dodatek, który sprawdza w jaki sposób zachowuje się opona podczas jazdy. Wiele wyważarek obecnych na rynku sprawdza tylko odchylenia masy w kole. Test drogowy natomiast sprawdza, w jaki sposób zachowa się koło pod obciążeniem. Rolka dociskowa dociska oponę z siłą do 650kg, co symuluje warunki pracy koła. Dzięki temu, urządzenie jest w stanie wyważyć koło z dokładnością do pół grama, a także wskazać, jak powinna być ułożona opona względem felgi. Wyważarka Hunter z testem drogowym posiada dodatkowo laser, który co do milimetra pokazuje w którym miejscu powinien być umieszczony ciężarek. 

Samo wyważanie kół z testem drogowym trwa tyle samo czasu co standardowe wyważanie, jest jednak nieco droższe. 

Jazda na niewyważonych kołach

Długa jazda z niewyważonymi kołami jest po pierwsze niebezpieczna, a po drugie nieopłacalna. Ponadto, niewyważone koła to wydatne obniżenie bezpieczeństwa podróży – koło, które nie dolega idealnie do drogi nie posiada optymalnego poziomu przyczepności. W sytuacji awaryjnej, gdy musimy mocno hamować, niewyważone koła mogą zadecydować o tym, czy do zderzenia dojdzie czy nie. Bijące koła stanowią także przeszkodę dla systemu bezpieczeństwa ABS, ponieważ będą one tracić przyczepność. Niewyważone koła powodują także bardzo duże wibracje, które przez pewien czas będą absorbowane przez elementy zawieszenia – układ ten będzie walczył z kołem, zamiast wytłumiać nierówności drogi. Wymiana elementów zawieszenia, które zostały pospiesznie zużyte przez bijące koła to zazwyczaj koszt, którego kierowcy się obawiają. 

Kiedy zalecane jest wykonanie wyważania kół z testem drogowym?

Wyważanie kół z testem drogowym zalecane jest podczas zakupu nowych felg i opon. Jeżeli nowa felga będzie miała wadę fabryczną, to wydruk z wyważarki może stanowić podstawę do reklamacji. 

Wyważanie kół aluminiowych jak i stalowych zajmuje mało czasu, a może zabezpieczyć nasz samochód przed nadmiernymi kosztami. Odpowiednio wyważone koła zapewnią równomierne zużycie opon i zawieszenia, co oznacza że dane elementy będą nam służyć tak długo, jak sugeruje producent. 

Tags:

About Author

Write a Reply or Comment